Autoři vítězných příběhů budou odměněni 5. prosince 2019 při slavnostním vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze. Získají také věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Za minulý rok si ocenění odnesl například odvážný chlapec, jenž poskytl první pomoc spolužačce s cukrovkou, které se udělalo nevolno. Nebo dívky, které uspořádaly sbírku pro sirotčinec v Kambodži.
Stejně jako v loňském roce má i letos projekt sedm soutěžních kategorií: Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace AGROFERT.
Všechny kategorie mají dlouhodobě své patrony. Patří mezi ně Jan Révai, Jitka Čvančarová, Jiří Ježek, Zora Jandová a další. Čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku je herec a moderátor Aleš Háma.
Jak se do Dětského činu roku přihlásit?
Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo na adresu: P. O. Box 96, 170 04, Praha 74. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na několika akcích, kterých se Dětský čin roku účastní. Každý čin je přitom důležitý a byla by škoda jej do projektu nepřihlásit.
Harmonogram Dětského činu roku 2019
Soutěžní příběhy mohou děti zasílat do 30. září 2019. Odborná porota z nich poté vybere pět semifinálových příběhů pro každou kategorii. Z nich si děti prostřednictvím hlasování na webových stránkách projektu, které proběhne od 22. října do 5. listopadu 2019, zvolí vítěze.
Pravidla Dětského činu roku
- Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií.
- Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší).
- Mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.
- Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo).
- Skutky, o nichž děti píší, musejí být skutečné, nesmyšlené.
- Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku.
- Příspěvky musejí být odesílány s vědomím školy, ústavu ustaveného za účelem provozování společensky užitečné činnosti a zájmového spolku, které děti navštěvují, a rodičů.
- Nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, ústav ustavený za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmový spolek nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky.
Více informací o projektu Dětský čin roku, včetně podrobných pravidel, naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.
Organizátor projektu:
- Nadační fond Dětský čin roku
Generální partner:
- Whirlpool ČR
Hlavní partner:
- Nadace AGROFERT
Záštita nad projektem:
- Magistrát hl. města Prahy
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Partneři projektu:
- Městská policie Praha
- Creative Republic
- Seznam.cz
- Poski.com
- Chocotopia
Mediální partneři projektu:
- Rádio Junior
- Alik.cz
- Učitelské noviny
- Pastelka
- ŠIK – Školní informační kanál
O projektu Dětský čin roku
Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.
O společnosti Whirlpool Corporation
Whirlpool Corporation (kód na burze NYSE:WHR) je největším výrobcem a dodavatelem velkých domácích spotřebičů na světě, s ročními tržbami (2016) cca 21 mld. dolarů, s 93 tisíc zaměstnanci a 70 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě. Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Indesit, Hotpoint a spotřebiče dalších významných značek taktéž ve všech zemích světa. V regioně EMEA (Evropy, Středního Východu a Afriky) společnost zaměstnává asi 24 tisíc pracovníků, prodává ve více než 30 zemích a svoje výrobní závody má v osmi státech. Whirlpool EMEA je součástí Whirlpool Corporation. Centrála společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází v Italském Peru (provincie města Milán). Další informace o společnosti získáte na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com nebo twitter @WhirlpoolCorp.
Kontakty pro další informace
Zuzana Chmelíková
- Ogilvy Public Relations, s.r.o.
- Přívozní 2a, 170 00 Praha 7
- mobil: +420 732 774 676
- zuzana.chmelikova@ogilvy.com
Alžběta Suchanová
- Whirlpool CR, spol. s r.o.
- Radlická 14, 150 00 Praha 5
- mobil: +420 731 453 876
- alzbeta_suchanova@whirlpool.com